A HAUL of 13 medals was secured by Ayr Seaforth AC athletes at the recent West District Track & Field Championships.
The event took place at the Ayrshire Athletics Arena, Kilmarnock in somewhat less than ideal weather conditions.
Numerous athletes represented Seaforth, with three gold, six silver and four bronze medals being won.
Several young athletes who are in their first year of U13 competition made their debuts on the big stage with some very impressive performances and medals won
Emma McMillan
200m (heat one) 30.74s
800m 2:39.81(7th)
High Jump 1.06m (6th)
Libby White
200m(Heat 2) 30.06s(Q)
200m(Semi Final) 30.64s
100m(Heat 2) 14.64s(Q)
100m(Semi Final) 15.19s(Q)
100m(Final) 14.98s(8th)
Long Jump 4.14m(2nd)
Erin Ramsay
200m(Heat 3) 28.18s(Q)
200m(Semi-Final) 28.51s(Q)
200m(Final) 28.35s(3rd)
100m(Heat 1) 14.17s(Q)
100m(Semi-Final) 14.49s(Q)
100m(Final) 13.91s(2nd)
Amy McCann
200m(Heat 3) 30.75s
Clare McLaughlin
200m(Heat 4) 32.79s
800m 2:40.56(11th)
Abbie Rankine
100m(Heat 1) 15.61s
800m 3:00.17(32nd)
Amy McCann
100m(Heat 2) 14.74s(Q)
100m(Semi-Final) 15.57s
Eve Beswick
70mH(Heat 1,2) 13.00s(Q)
70mH(Final) 12.85s(3rd)
Abbie Chilton
800m 2:59.69(31st)
Islay Hubbard
800m 2:42.39(15th)
Tess Crooks
800m 2:56.31(25th)
Jenna Beswick
800m 2:40.84(13th)
U13 Boys
Lewis Hill
1500m 5:35.40(21st)
Calum Hannah
1500m 5:32.13(19th)
Connor Scobie
800m 2:43.22(15th)
Long Jump 3.49m(11th)
Fergus Muir
High Jump 1.21m(3rd)
U15 Girls
Matilda Press
200m(Heat 3) 26.55s(Q)
200m(Semi Final) 26.58s(Q)
200m(Final) 26.47s(2nd)
Sophie Slider
200m(Heat 3) 26.62s(Q)
200m(Semi-Final) 26.58s(Q)
200m(Final) 26.64s(3rd)
Rosie Davidson
1500m 4:54.82(3rd)
Morven Hubbard
1500m 5:11.39(7th)
Sophie McKay
Discus 22.50m(4th)
Isla Kirk
800m 2:32.19(11th)
Evie Mackay
800m 2:36.81(16th)
Sophie Slider
300m(Heat 2) 43.73s(Q)
300m(Final) 42.34s(2nd)
Georgia Bryden
Javelin 21.12m(4th)
U15 Boys
Jacob Cairns
1500m 5:34.75(18th)
Toby Nixon
200m(Heat 2) 28.79s
Max McLean
800m 2:29.75(12th)
U17 Women
Emma Frew
1500m 5:17.41(9th)
Hazel Kirk
80mH 12.80s(2nd)
Jaime Hood
300m(Heat 2) 43.80s(Q)
300m(Final) 43.13s(4th)
Amy Leith
Javelin 32.70m(1st)
U17 Men
Euan Duff
200m(Heat 1) 23.62s(Q
200m(Final) 23.74s
100m(Heat 1) 11.98s(Q)
100m(Final) 12.39s(6th)
Long Jump 5.99m(2nd)
Logan Cotter
200m(Heat 1) 27.70s
800m 2:18.81(11th)
Jordan Tennent
200m(Heat 2) 25.14s
100m(Heat 2) 12.81s(Q)
Daniel Martin
400m(Heat 1) 54.43s(Q)
400m(Final) 53.62s(4th)
U20/Senior Women
Kirsten McClymont(U20)
200m(Final) 26.18s(2nd)
100m(Heat 2) 13.12s(Q)
Nadia Simpson(U20)
200m(Final) 26.36s(4th)
100m(Heat 1) 13.29s(Q)
Katie McAlpine(U20)
200m(Final) 27.18s(5th)
Carolyn Harvey(Sen)
Triple Jump 11.68m(1st)
Aimee McGinley(U20)
100m(Heat 2) 13.26s(Q)
Gillian Hannah(Sen)
Long Jump 3.67m(1st)
U20/Senior Men
Fraser McKenzie
Long Jump 4.19m(6th)
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here